1. Haberler
  2. Sağlık Haberleri
  3. Anestezili Rahim Filmi

Anestezili Rahim Filmi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anestezili rahim filmi rahim içi taramalarında ve önemli hastalıkların teşhisinde kullanılan radyolojik görüntüleme tetkiklerinden biridir.  Rahim ile ilgili hastalıkların teşhisi rahim filmi ile tam olarak görüntülenir ve çok ciddi anlamda ayrıntılı bilgi verir. Genellikle kısırlık tedavisi öncesinde çekilen rahim filmi rahim içini rahim ağzını yumurtalıkları ve tüplerin ayrıntılı olarak görüntülenmesini sağlar.  Önceki yıllarda hastayı tedirgin eden bir görüntüleme biçimi iken, şimdi günümüzdeki teknolojik cihazlarla yapılmaktadır.  Hastaya anestezi yapılmasına gerek bırakmayacak ölçüde konforlu çekimler gerçekleşmektedir. Yine de hastanın tercihine bağlı olarak hafif bir sedasyon verilerek rahim filmi çekilebilir. Maksimum yaklaşık olarak 15-20 dakika gibi kısa bir sürede çekilir.

Açık Emar Nedir?

Açık emar vücudun bütün bölgelerine rahatlıkla çekilebilen görüntüleme yöntemidir.  Özellikle kemiklerinin içinin incelenmesi ve beyin tümörlerinin teşhisinde ayrıntılı bilgi verir.  Hasta açısından radyasyon içermediği için diğer tetkiklere göre daha güvenli ve zararsız bir tetkiktir.  Genellikle kapalı olarak yapılan emar görüntüleme tetkikleri günümüzde açık emar olarak farklı cihazlarla da yapılmaktadır.  İkisinin arasında fazla farklılık yoktur.  Ancak kapalı alan korkusu bulunan hastalarda kapalı emar çekilmesi genellikle sorun teşkil ederken günümüzde açık emar ile bu sorun tamamen ortadan kalkar.  Dolayısıyla bugün hastalar açısından daha rahat ve konforlu bir biçimde yapılmaktadır.  Ayrıca açık emar obez hastalarda ve çocuklarda sorunsuz çekilmektedir.

Açık Emar Fiyatları

Açık emar fiyatları görüntüleme merkezlerinde genellikle birbirine yakın fiyatlarda çekilir. Ancak bunlar kişi bütçesini sarsmayacak fiyatlardır.  Bunun dışında özel sağlık sigortası bulunan hastalar ve sosyal güvenlik kurumuna bağlı olan hastalar emar çekimlerinde belli bir miktarda katkı payı ödeyerek veya tamamen ücretsiz olarak çektirmeleri mümkündür.  Bunun için en doğru yöntem görüntüleme merkezini arayarak ücret konusunda bilgi sahibi olmaktır.

Anestezili Rahim Filmi

Rahim filmi jinekologlar tarafından çok sık istenen bir tetkik olmasa da rahim içinin tam olarak taranması herhangi bir patolojinin bulunup bulunmadığının anlaşılması özellikle tüp bebek tedavisi öncesinde istenen tetkikler den biridir. Rahim filmi rahim kanserinin teşhisinde ve kısırlık tedavisi öncesinde ayrıntılı bilgi verir. Önceki yıllarda rahim filmi fiyatları ve çekimleri hasta açısından az da olsa ağrılı bir çekimdi.  Ancak günümüzde yeni teknolojik cihazlar bu durumu tamamen ortadan kaldırmıştır.  Fakat buna rağmen hastanın tercihine bağlı olarak anestezi yapılarak da çekilmektedir.

Rahim Filmi Kullanım Alanları

Günümüzde radyolojik çekimler yeni nesil teknolojik cihazlarla gerçekleştirilir. Bunlardan biri de rahim yani HSG çekimleridir. Rahim filmi rahim içinde ve tüplerde herhangi bir anomali olup olmadığının anlaşılması rahim ağzı kanseri ve yumurtalık kanserlerinin teşhisinde kullanılır.  Hastanın rahim duvarında kalınlaşma olup olmadığının incelenmesi ve özellikle kısırlık tedavisi öncesinde kısırlığın neye bağlı olduğu veya olup olmadığının incelenmesi için istenen tetkiklerden biridir.

HSG Filmi Nasıl Çekilir?

HSG filmi yaklaşık olarak 15-20 dakika gibi kısa bir sürede çekilir.  Bugün kullanılan teknolojik cihazlar yeni ve dijital donanıma sahip cihazlardır.  Hastanın rahim yani HSG filmi çekiminde herhangi bir acı hissetmesi söz konusu değildir.  HSG filmi fiyatları ve çekimi yağlı kontrast bir madde rahim içine enjekte edilerek gerçekleştirilir.  Rahim içine verilen kontrast madde tubalara kadar verilir ve oradan geri dönüşü beklenir.  Bu arada girişinde ve çıkışında birkaç çekim yapılır.  Böylelikle tüplerde herhangi bir tıkanıklık olması durumunda kontrast madde ile tıkanıklığın giderildiği de görülmüştür.  Hasta açısından konforlu bir çekimdir.  Ancak hastanın tercihine bağlı olarak hafif sedasyon verilerek de gerçekleştirilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Anestezili Rahim Filmi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sağlıklı Yaşam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!