1. Haberler
  2. Sağlık Haberleri
  3. Anne Sütündeki Biyoaktif Bileşenler Bağışıklığı Destekliyor

Anne Sütündeki Biyoaktif Bileşenler Bağışıklığı Destekliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anne Sütündeki Biyoaktif Bileşenler Bağışıklığı Destekliyor

NUTRİCİA TÜRKİYE MEDİKAL, PAZAR ERİŞİM VE KURUMSAL İLİŞKİLER DİREKTÖRÜ VE

MİKROBİYOLOJİ VE KLİNİK MİKROBİYOLOJİ UZMANI DR. ELİF ARIBAL

“ANNE SÜTÜNDEKİ BİYOAKTİF BİLEŞENLER BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLİYOR”

Nutricia Türkiye Medikal, Pazar Erişim ve Kurumsal İlişkiler Direktörü ve Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Elif Arıbal, anne sütünde oligosakkarit denilen ve mikrobiyatayı destekleyen önemli biyoaktif bileşenler yer aldığına dikkat çekerek, “Anne sütü oligosakkaritleri vücuttaki faydalı bakterileri desteklerken; zararlı bakterilere ve çok geniş yelpazedeki mikroorganizmalara karşı da etkili koruma sağlıyor. Dolayısıyla anne sütü oligosakkaritleri içeren çocuk devam sütleri bağışıklığı destekliyor” dedi.

Anne Sütündeki Biyoaktif Bileşenler Bağışıklığı Destekliyor

Nutricia Türkiye Medikal, Pazar Erişim ve Kurumsal İlişkiler Direktörü ve Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Elif Arıbal, Dünya Mikrobiyata Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, mikrobiyata sağlığının bebeklik çağından itibaren korunmasının insan yaşamı için önemine değindi.

Arıbal, yüzde 95’i bağırsaklarda olmak üzere insan vücudunda yaklaşık 100 trilyon mikroorganizma olduğunu ifade ederek, “Bilim adamları, tüm hastalıkların %90’ının vücudumuzdaki mikroorganizmaların oluşturduğu mikrobiyota ile az ya da çok ilişkisi olduğunu düşünüyor.

Ancak, Türkiye’deki bebeklerin %51’i sezeryan ile doğuyor ve bu nedenle mikrobiyota gelişim riski taşıyor. Bu bebeklerin ileriki yaşlardaki sağlığı için risk teşkil ediyor. 

Türkiye’de mikrobiyota sağlığını bebeklik çağından itibaren korumak birçok hastalığı engellemek açısından büyük önem taşıyor.” dedi.

“Anne sütü oligosakkaritleri içeren çocuk devam sütleri bağışıklığı destekler”

Yeni yayınlanan Chang çalışmasında belirtildiği üzere, anne sütü oligosakkaritleri mikrobiyota gelişimini düzenleyerek bağışıklık sisteminin gelişimini desteklediğine dikkat çeken Arıbal, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Anne sütü yeni doğan gelişimi için birçok biyoaktif bileşen ile tam beslenme sunuyor. Ancak çeşitli nedenlerle bebeklerin yaklaşık %70’i sadece anne sütü ile beslenemiyor ve beslenmelerini desteklemek amacıyla çocuk devam sütlerini kullanıyor. Anne sütünde oligosakkarit denilen ve mikrobiyatayı destekleyen önemli biyoaktif bileşenler yer alıyor. Anne sütü oligosakkaritleri vücuttaki faydalı bakterileri desteklerken; zararlı bakterilere ve çok geniş yelpazedeki mikroplara karşı da etkili koruma sağlıyor. Ayrıca vücutta zararlı mikroorganizmaların istilasını önleyen koruyucu bariyerlerin fonksiyonlarını geliştirir ve vücudun kendi bağışıklık sistemini kuvvetlendiren İmmunmodülatör etki yapar. Dolayısıyla anne sütü oligosakkaritleri içeren çocuk devam sütleri bağışıklığı destekler.” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Anne Sütündeki Biyoaktif Bileşenler Bağışıklığı Destekliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Sağlıklı Yaşam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!