Dijital Medya Ajansı Ne Yapar? Geleneksel Medyadan Farkı Nedir?

Dijital Medya Ajansı Ne Yapar? Geleneksel Medyadan Farkı Nedir?
Dijital Medya Ajansı Ne Yapar? Geleneksel Medyadan Farkı Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dijital Medya Ajansı, geleneksel medya ile dijital medyayı birbirinden ayıran en önemli yönleri ortaya çıkarır. Dijitalin ne kadar interaktif ve etkileşimli olduğunu bilerek, bunun üzerinden markalara katkı sağlayan hizmet faaliyetleri verir. Dijital, internet ortamındaki varlıkları barındıran bir kanaldır ve geleneksel medya kanalları gibi; televizyon, gazete ve dergileri kapsamaz. Bunların yerine; arama motorları, sosyal medya platformları ve web sitelerini baz alır. Gelenekselin markaları kısıtlayan faktörleri, dijital medyada tamamiyle ortadan kalkar ve geniş kitlelere ulaşmak için daha az maliyetle daha iyi sonuçlar elde edilir.

Markaların dijital dünyadaki varlıklarını yöneten, geliştiren ve büyütmek için bir dizi hizmet sunan profesyonel ekiplere dijital medya ajansı denir. Bu ajanslar, markaların ihtiyaç duydukları online çözümleri, stratejik hamleleri ve pazarlama kampanyaları planlar, yürütür ve optimize ederler. Web tasarım, arama motoru optimizasyonu (SEO), sosyal medya yönetimi, prodüksiyon hizmeti, google ads reklamları uzmanlık alanları içerisindedir.

Dijital dünya ve trendleri hakkında güncel bilgiye sahip olan deneyimli profesyonellerden oluşan ajanslar, markaların ihtiyaçlarına ve hedeflerine özel fikirler oluşturarak, müşteri kitlesine erişimi artırır, marka bilinirliği oluşturur ve geri dönüşüm oranlarını yükseltir. Bu sayede markanın müşterileriyle ilişkileri güçlenir ve marka sadakati dediğimiz bağlılık ortaya çıkar.

Teklif Almak İçin : Dijital Medya Ajansı

Dijital Medya Ajanslarının En Büyük Gücü: Ölçülebilirlik

Dijital medyanın ölçümlenebilir olması, geleneksel medyaya kıyasla çok önemli bir avantajdır. Dijitalde her bir etkileşim ve kullanıcı davranışı verilerle analiz edilebilir ve iyileştirmeler yapılabilir. Bu sayede, markaların dijitalde yürüttüğü kampanyalardan en iyi performansı elde etmesi sağlanır. Markalar, pazarlama stratejilerini daha iyi yönetebilmek için verileri doğru okuyabilen bir dijital medya ajansı ile işbirliği içine girebilir.

Örnek verecek olursak; bir marka Google Ads reklam kampanyaları açıyorsa, bu reklamın kaç kişiye gösterildiği, kaç kişinin reklama tıkladığı, hedef kitle filtrelemeleri, konum bilgileri gibi bilgilere erişim sağlayabilir. Reklam döneminde harcadığı bütçeyi ve kazancını ölçümleyebilir. Bundan yola çıkarak, müşteri kitlesinin en sevdiği reklam modelini belirleyebilir ve reklamın öğrenme sürecine katkıda bulunabilir.

Bir benzeri daha sosyal medya sponsorlu reklamları için verebiliriz. Markalar, sosyal medya platformlarında reklam çıktıkları dönemlerde, reklamın kaç kişiye erişim sağladığını ve kaç kişinin tıkladığını, beğeni ve paylaşım sayılarını görebilir. Bu verilerin eşliğinde hedef kitlesiyle etkileşimini artırabilir ve A/B testleri ile kitlenin en sevdiği reklam kampanyasında karar kılabilir.

Öte yandan, web sitelerinden alınan verilerde marka için büyük bir fırsat yaratabilir. Markalar web sitelerine gelen günlük trafiği, hangi sayfaların daha sıklıkla tıklandığını, sitede kalma oranını ve geçirilen ortalama süreyi görebilirler. Karşılarına çıkan verileri web sitelerini geliştirmek ve güncellemek adına kullanabilirler. Sonuç olarak, dijital medya ajansı desteği almak markaların dijitalde yürüttüğü faaliyetlerin performansını yükseltmek ve pazarlama stratejilerini daha başarılı bir şekilde yönetmek adına büyük oranda katkı sağlar.

Dijital Medya Ajansı Markaların Dijital Varlıklarını Nasıl Yönetir?

Dijital medya ajansları, markaların internet ortamındaki varlıklarını yönetirken öncelikle sektörlerini analiz ederek yola koyulurlar. Markayı tanımak ve sektörün trendlerini algılamak adına araştırmalar yaparlar. Sektör kimlere hitap ediyor? Sektörün sunduğu ürün veya hizmetler kimlerin ihtiyacına yanıt veriyor? Sektörün hedef kitlesi hangi platformlarda daha sık vakit geçiriyor? sorularının cevaplarına ulaşırlar. Bu doğrultuda markanın taleplerine doğru şekilde yaklaşırlar ve hizmetlerini derlerler. Ajanslar, dijitalde hangi hizmetleri sağlayarak markaların büyümesinde aktif rol oynarlar?

  • Web Tasarım

Web tasarım, markaların dijitaldeki mağazası niteliği taşımaktadır. Günümüzde müşteri kitlesi, markanın vermiş olduğu hizmetlere fiziksel mağazadan ulaşım sağlamak yerine online mağazalarını ziyaret etmeyi tercih ederler. Online alışverişin önemli ölçüde arttığı teknoloji çağında, fiziksel mağazalardan alışveriş yapanların sayısı git gide düşüş göstermektedir. Bu nedenle hangi sektörden olursa olsun, ürün veya hizmetlerini dijitale taşımak markalar için en etkili kanaldır.

Web tasarım süreci, genellikle bir ön tasarım aşaması ile başlamaktadır. Markanın ziyaretçilerine en iyi şekilde kendini yansıtması ve daha etkili bir izlenim bırakması hedeflenir. Pazarlama faaliyetlerinden en yüksek verimi almak adına profesyonel ve estetik bir site tasarlanması adına çalışmalar yürütülür. Markanın beklentileri göz önüne alınarak, kullanılacak renk katalogları, yazı tipi ve diğer grafik öğeleri belirlenir. Bu aşamada, tasarım ekibi ile yazılım ekibi paralel bir şekilde çalışır. Arayüz dediğimiz site açıldığında müşterilerin ilk karşı karşıya kalacakları sayfa üzerinden kreatif bir tasarım hazırlanır ve marka sahiplerinin onayına gönderilir.

Arayüzde markanın logo yerleşimi, kategori yerleşimleri, renk seçimleri, yazı tipi ve sitenin gidişatının nasıl olacağı büyük ölçüde ortaya çıkmış olur. Marka sahiplerinin beğenisine sunulan sayfa tasarımı, onay aldığı takdirde diğer hizmet sayfalarının tasarımına başlanır. Bu aşamada, web sitesinin kullanıcı deneyimi kriterlerine uygunluğu ve SEO yönergelerine elverişli olması dikkate alınır. Müşterilerin web sayfasında diledikleri gibi gezebilmesi ve tüm sayfalara erişebilmesi, butonların aktif olması ve yerleşimlerin doğru yapılması sağlanır. Web sitesi, test sürüşünden sonra marka sahiplerininde onayı ile yayına alınır.

  • Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi, markaların dijital varlıklarını güçlendirmek, hedef kitlelerine ulaşmak ve etkileşimlerini artırmak için sağlanan önemli bir hizmettir. Sosyal medya yönetiminde, markaların sosyal medya hesaplarını profesyonel bir şekilde yönetmek ve hedef kitlelerine uygun içeriklerle sürekli olarak aktif kalmalarını sağlamak amaçlanır.

Markaların, sektörlerini baz alarak yer alması gerektikleri platformlar belirlenir ve hedef kitlenin her bir platformda nasıl etkileşim sağladıkları göz önüne alınır. Daha sonra, markaların ürün veya hizmet modellerine uygun içerik takvimleri oluşturulur. Bu takvim eşliğinde markalar için periyodik paylaşımlar yapılır ve hedef kitlenin ilgisi sürekli canlı tutulur.

Ayrıca, sosyal medya yönetimi ile markaların hem takipçi sayıları hem de etkileşim oranları artış gösterir. Kısacası, markaların paylaşımları üzerinden aldıkları yorum, beğeni ve mesajlar sayesinde hesap kaliteleri yükselir. Bu şekilde markaların sosyal medya kanalları daha geniş kitlelere ulaşır ve online varlıkları güçlenir.

  • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO, Türkçe karşılığı ile arama motoru optimizasyonu olarak anılmaktadır. Bir web sitesinin, tüm arama motorlarında daha iyi algılanmasını ve sıralamalarda yükselmesini sağlayan dijital pazarlama stratejisidir. SEO, markaların web sitesini potansiyel müşterilerinin sorguladığı anahtar kelimelerde üst sıralara taşıyarak, daha fazla görünüm kazanmasını sağlar.

Dijital medya ajansı desteği ile SEO danışmalığı hizmeti edinen markalar, web sitelerini arama motorlarının algoritmalarına tanıtabilir ve bu sayede organik reklam imkanı edinebilirler. Ajanslar, web sitesinin içerik zenginliği, tekniksel özellikleri, harici bağlantıları gibi bir dizi işlemle markanın arama motorlarındaki kalite puanını artırırlar.

Profesyonel SEO stratejileri ile bir web sitesinin organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması, markanın online varlığına önemli ölçüde katkı sağlar. Daha fazla organik trafik ve potansiyel müşteri kazanımı elde ettirir. Aynı zamanda, kaliteli içeriklere sahip ve kullanıcı deneyimi optimize edilmiş bir web sitesi ile markanın güvenilirliği ve itibarı yükselir.

  • Google Ads Reklamları

Google Ads reklamları, arama motorlarında ve Google’ın geniş reklam ağına sahip sitelerinde reklam yayınlamayı mümkün kılan bir reklamcılık hizmetidir. Bu reklamlar, markanın hedef kitlesine doğrudan ulaşmasına yardımcı olurken aynı zamanda da hızlı sonuç alınmasını sağlar. Dijital medya ajansı ekiplerinde bulunan reklam uzmanları, markalar için arama motorlarında daha düşük bütçeler ile daha fazla performans alınabilecek anahtar kelimeleri belirlemektedir. Reklamların arama motorları sonuçlarında sayfanın en üst kısmında yayınlanması için devamlı takip etmektedir.

Reklam kampanyaları kurgulanırken, uzmanlar tarafından önerilen etkileyici sloganlar ve yapılan hedef kitle filtremeleri ile markalar doğru mesajla doğru müşterilere ulaşım sağlayabilir. Bu sayede, hedef kitlenin kalbini kazanarak markaların bekledikleri dönüşümleri elde etmesi mümkün hale gelir. Başarılı bir reklam kampanyası, markaların cirolarını önemli oranda artırabilecek güce sahiptir.

Online Başarınızın Mimarı: Creodive Dijital Medya Ajansı

Creodive Dijital Medya Ajansı olarak, online başarınızın mimarı olmak için çözümler sunuyoruz. Bizler, uzman ekiplerimizle birlikte markanızın dijital dünyadaki varlığını en iyi şekilde temsil etmesini ve müşterileriniz ile daha sıkı bir bağ kurmanızı sağlamak için size özel stratejiler geliştiriyoruz.

Dijital dünyada ön plana çıkmak, marka sadakati oluşturmak ve satışlarınızı artırmak için sunduğumuz hizmetlerin tamamı, birbirini tamamlayan ve bütünlük içerisinde işleyen çalışmaları kapsamaktadır. Vermiş olduğumuz dijital faaliyetler arasında; Web tasarım, Sosyal medya yönetimi, Sosyal medya reklamları, Google Ads reklamları, SEO (arama motoru optimizasyonu) gibi hizmetler yer almaktadır.

Markanızı geniş kitlelere duyurmak istiyor ve bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, bizler sizin çözüm ortağınız olmak için bir telefon uzağınızdayız. Bizimle çalışarak markanızı dijitalde tıpkı bir yıldız gibi parlatabilirsiniz. Güçlü varlıklar, sektörünüzdeki en yakın rakiplerinizi geri planda bırakmanız için es geçilmez bir fırsattır. Bu fırsata sahip olmak için Creodive Dijital Medya Ajansı deneyimli ekibiyle işbirliği kurmanız yeterlidir.

Kaynak: https://www.creodive.com.tr/2022-yilinin-odullu-dijital-medya-ajansi-ve-sosyal-medya-ajansi/

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dijital Medya Ajansı Ne Yapar? Geleneksel Medyadan Farkı Nedir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sağlıklı Yaşam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!