Gebelikte 12. Hafta Bebek Gelişimi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gebelikte 12. Hafta bebek gelişimi 1. trimester döneminde yaşanmaktadır. Gebelik, 3 trimester dönemden oluşmaktadır. Bu dönemlerin anne adayı tarafından net şekilde anlaşılması gebelik takibi için önem taşımaktadır.1. trimester dönemi gebeliğin 1,2 ve 3. aylarından oluşmaktadır. 2. trimester dönemi 4,5 ve 6. aylardan oluşmaktadır. 3. trimester ise; 7,8 ve 9. ayları kapsamaktadır.

Gebelikte 12. Hafta Bebek Gelişimi

Gebeliğin 12. haftasına giren anne adayı ve bebek, hamilelik döneminin ilk trimester dönemini geride bırakmış olur. Yani hamileliğinin üçte birini tamamlamış bulunmaktasınız. Bu dönemde artık anne adayı biraz daha rahattır. Çünkü 2. trimester dönemine geçiş yapmıştır. Toplum arasında bu döneme “balayı ayları” da denmektedir. Çünkü tam anlamıyla hamileliğin en rahat aylarıdır. Anne adayı mide bulantısı veya kusma gibi birçok gebelik belirtileri sıkıntılarını geride bırakarak bebeğinin gelişiminin tadını çıkarmaya başlar.

Bu dönemde anne stresten uzak durmalıdır. Çünkü stres hem anne adayını hem de bebeğini olumsuz yönde etkilemektedir. Size tavsiyemiz stresli ortam ve bu ortamları yaratacak kişilerden özellikle bu dönemde kesinlikle uzak durmalısınız.

Gebelikte 12. Hafta Bebek Gelişimi
Gebelikte 12. Hafta Bebek Gelişimi

12 Haftalık Bebeğiniz Nasıl Görünüyor?

Büyümekte olan bebeğinizin gebeliğin 12. haftasında başının tepesinden poposuna kadar olan boyu 6 mm’dir. Bebeğiniz yaklaşık 14 gram olmuştur. Anne karnında büyüyen fetüsün iç ve dış organları da tamamen çalışır durumdadır. Bebeğiniz artık bu hafta itibari ile minik bir insan görünümüne kavuşmaya başlıyor.

Anne adayının ve babanın en çok merak ettiği konu olan cinsiyeti ise bu haftada belli olur fakat bunu ultrason muayenesinde eğer bebeğinizin karnınızdaki yatış pozisyonu izin vermiyorsa henüz doktorunuzun kesin olarak görüp söylemesi mümkün değildir. Bunun için birkaç hafta daha heyecanlı bekleyişe devam edeceksiniz.

Eğer bebeğinizin anne karnında yatış pozisyonu izin verir ise doktorunuz bu haftada size heyecanla beklediğiniz müjdeli cinsiyet haberini de verebilir. Bu haftada bebeğin el ve ayak parmakları artık birbirinden ayrılmış durumdadır ve tırnakları oluşmaya devam etmektedir. Vücudunun bazı yerlerinde de minik minik tüyler belirmektedir. Bebeğinizin ses telleri de bu dönemde gelişimini tamamlayacaktır.

Ultrason Muayenesinde Minik Hareketler Gözlemlenebilir

Gebelikte 12. hafta ultrason muayenesinde bebeğinizin minik hareketlerini görmeniz mümkün olabilir. Hatta bebeğinizin ayaklarını ve ellerini oynattığını bile görebilirsiniz. Hatta o sevimli hareketi bir gözlemleyebilirsiniz! Evet, artık bu haftada bebeğiniz baş parmağını ağzına götürebiliyor! Hatta hafifçe gülümseyebiliyor!

İkili Tarama Testi

Bebeğinizin gelişimi için önem taşıyan bu haftada doktorunuz ikili tarama testi yaptıracaktır. Bu rutin bir hamilelik testidir. Gebe ve bebek sağlığı için önem taşıyan bu testin rutin yapılma zamanı hamileliğin 11. ve 14. haftaları arasındadır. Testte, bebeğinizin sağlığı için önem taşıyan ense kalınlığı ölçülür. Bu ölçüm özellikle down sendromu riskine karşı önem taşır.

Gebelikte 12.Hafta Boyunca Anne Adayındaki Değişiklikler

Hamileliğin en güzel dönemlerine gelen anne adayı, gebeliğin 12. haftasında yavaş yavaş vücudundaki değişiklikleri hissetmektedir. Bu dönemde annenin göğüsleri iyice şişmeye başlar, bunun sebebi süt bezlerinin büyümesidir. Göğüs uçlarınızın koyulaşarak büyüdüğünü de fark edebilirsiniz.

Ayrıca bu haftada rahim büyüdüğünden dolayı alt karın bölgesine sığmamaktadır. Rahim alt karın bölgesine sığmadığından yukarı çıkmaktadır, bu da sık sık idrara çıkma sorunuzu azaltacaktır. Rahmin büyüklüğü artık leğen kemiğine sığabilecek boyuta ulaşmıştır.

Uzmanlar bu dönemde anne adayının muhakkak kan sayımı yaptırması gerektiğini belirtiyorlar. Bu test sayesinde, anne vücudunda gebelik sebebiyle eksilmeye başlayan vitaminler ortaya çıkacaktır. Eğer kansızlık gibi sorunlar oluşmaya başlamış ise yine bu test sayesinde doktorunuz gerekli takviyelerin yapılmasını sağlayacaktır.

Daha Hızlı Yorulduğunuzu Hissedebilirsiniz

Gebelikte 12. Hafta içerisinde daha hızlı yorulmaya başladığınızı hissedebilirsiniz. Hatta gün içinde küçük molalara ve kısa süreli uykulara ihtiyacınız artabilir. Özellikle de yapılan testlerinizde kansızlık durumu oluşmaya başlamış ise halsiz hissedebilirsiniz. Bu durum sizde endişe oluşturmasın çünkü doktorunuz zaten test sonuçlarınıza göre size gereken takviyeleri yapacaktır. Bu dönemde hafif egzersizler yapmaya çalışmalısınız.

Göğüslerinizde Hafif Ağrılar Oluşabilir

Tüm vücudunuzda olduğu gibi bebeğiniz büyürken göğüsleriniz de bu yeni aile üyesinin gelişiminden elbet etkileniyor. Süt bezleriniz hareketleniyor ve kendilerini doğal değişimin gereği olacak şekilde bebeğinizin beslenmesi için hazırlıyor. Ağrının hafiflemesi için doğal içeriğe sahip göğüs ucu kremlerinden kullanabilirsiniz.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gebelikte 12. Hafta Bebek Gelişimi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sağlıklı Yaşam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!