İmplant

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüz dünyasında teknoloji hızla ilerlemekte, bu kapsamda diş tedavisinde de önemli gelişmelerden biri de implant tedavisidir. Son yıllarda çok yaygın olan diş tedavilerinden biri olan söz konusu uygulama, eksik dişlerin yerine yeni bir diş yerleştirilmesidir.
Süt dişlerden sonra çıkan ana dişlerin yerine yeni dişin çıkması mümkün değildir. Bu eksiklik yemek yerken çeşitli sorunlar yaratmaktadır. Eksikliğin kaplama, köprü gibi uygulamalar ile kaplanması mümkün iken son yıllarda implant tedavisi çok daha modern şartlarda bu eksikliğin giderilmesini sağlar.
Tedavi esnasında çene kemiğine ulaşılarak bu kemiğe vida yardımıyla diş protezi yerleştirilir. Buradaki e büyük avantaj, yan dişlerin bundan zarar görmemesidir. Yani komşu dişler, bu uygulama yüzünden kesilmek zorunda kalınmaz. İmplant, doğal diş görevi görerek rahatlıkla yiyip içmenizi sağlar.

İmplant, Kimlere Uygulanır?

Bahse konu tedavi yöntemi 18 yaşın üzerinde olan ve yüz gelişimi tamamlanmış bireylere uygulanır. Tedaviden önce gerekli muayene ve röntgen çekimleri yapılarak çene yapısının tedaviye uygun olup olmadığı kontrol edilir. Şeker hastaları, bu uygulamayı yaptıracaksa şeker hastalığının kontrol altına alınmış olması gerekir. Kan sulandırıcı ilaç kullanılıyorsa tedaviden önce ilacın kesilmesi gerekir. Kemik erimesi sorunu olanlara bu tedavi uygulanmaz.

İmplant Tedavisinin Yapılışı

Tedaviden önce hastaya hafif miktarda sedasyon verilir. İşleme başlanmadan önce çene kemiği ve komşu dişlerin ölçüleri alınır. Tedavi için iki seçenek vardır. İlkinde implant yerleştirildikten sonra geçici bir başlık takılır. İki aşamalı tedavi uygulanacaksa implant takıldıktan sonra üzeri diş eti ile kaplanarak iyileşmeye bırakılır. Protez başlığın takılması, sonraki bir zamanda gerçekleştirilir. Her iki yöntemde de geçici köprü uygulaması yapılmalıdır. Tedavide iyileşme süreci alt çene için 3 ay iken üst çene için 6 aydır. Dental implantların üzerine yerleştirilen dişler hemen takılabilir.
Zirkonyum implantlar, titanyum ile yapılmış dişlerdir. Özellikle dar çene kemiğinde dayanıklılığı artırmak gerekir. Bu gibi durumlarda, tedavi esnasında bu dişler kullanılır.
Zirkonyum, diş kaplaması olarak da kullanılan bir malzemedir. Doğal dişe yakın bir parlaklıkta olan malzeme ışı yansıtır. Bu nedenle estetik açıdan çok güzel sonuçlar elde edilebilir. Ağızda metal tadı bırakmayan zirkonyum, zamanla renk değişimine uğramaz. Vücuda da herhangi bir zararı yoktur.

İmplant Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Bahse konu uygulamanın birçok avantajı vardır. Bu avantajlara kısa açıklamalarla değinmekte fayda vardır.
Mükemmel Bir Görünüm
İmplant, ağız boşluğunda normal bir diş hissi yaratır. Kemikle kaynaşacak şekilde tasarlandığı için kalıcılığı yüksektir. Bu uygulama ile mükemmel bir görünüm elde edebilirsiniz.
Akıcı Bir Konuşma
Protez tedavisinde, protezler kayarak bir kısım telaffuz problemlerine neden olabilir. Bu tedavide ise diş, direkt kemiğe kaynayacağı için akıcı şekilde konuşabilirsiniz.
Harika Diş Kökü
İmplantları, bir ağacın köküne benzetebiliriz. Diş kaybedildiğinde oluşan boşluk bu uygulama ile tekrar kök oluşumu kabul edilebilir.
Yemek Yemede Kolaylık
Klasik protez ya da köprü tedavilerinde yemeğin tadını almanız zorlaşır. İmplant, doğal dişleriniz gibi işlev görür, yiyeceklerin tadını kolaylıkla almanızı sağlar.
Özgüven Yaratır
Ağız boşluğunuzda bulunan eksik dişlerinizden dolayı gülmekten çekinebilirsiniz. Söz konusu boşlukların dolması neticesinde doğal gülümsemenizi geri kazanabilirsiniz. Bu da özgüveninizin artmasına sebep olacaktır.
Ağız Sağlığına Etkin Çözüm
Tedavi esansında komşu dişlerin zarar görme durumu olmadığı için doğal olarak formatları da değişmez. Bu sayede ağız sağlığınız uzun yıllar sağlıklı olacaktır.
Dayanıklılık ve Uygunluk
Bu tedavi ile dişlerinizi uzun yıllar, hatta ömür boyu kullanabilirsiniz. Söz konusu tedavide kazanacağınız diş, diğer dişlerinizle % 100 uyum sağlayacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İmplant

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sağlıklı Yaşam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!