Online Terapi

Online Terapi
Online Terapi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Online terapi; psikologların, psikiyatristlerin veya bu alanda çalışmalar yapan uzman kişiler tarafından hastalara internet bağlantısı sayesinde uzaktan bir destek sağlama yöntemine denir. Online terapi yüz yüze yapılan terapi yönteminden farklı değildir, değişen sadece fiziksel ortamdır. Danışan ile terapisti bir araya getiren sanal bir ortamda gerçekleşir. Yine profesyonel ruh sağlığı hizmeti alanında uzman kişiler tarafından verilir.

Ruh sağlığı alanında çağın gereklerine uyarak yapılan bu Online terapi yöntemi farklı isimlerle de anılır. Örneğin; çevrimiçi terapi, e-terapi, teleterapi, telemental sağlık gibi isimlerle adlandırılır. Geleneksel şekilde gerçekleşen yani yüz yüze yapılan terapiden sonra bu terapi yöntemi de popülerliğini günden güne arttırmaktadır. Terapinin işlevliğini bozacak durumlar ortadan kaldırıldıktan sonra danışanın istediği yerden bir uzman ile destek alması hiçbir sorun oluşturmaz. Hem mekânsal hem de zamansal olarak bir sınırlama olmadığından her iki tarafın da memnun kalacağı bir yöntem olur.

Online Terapi Nasıl Yapılır?

Online terapi için danışan ilk önce kendilerine en uygun terapistleri seçer. Hem danışana hem de terapiste uygun olan bir zaman diliminde randevu oluşturulur. Randevu günü ve saati geldiği zaman internet bağlantısı bulunan herhangi bir cihazla yani telefon, tablet, laptop, bilgisayar gibi bir cihazla bağlantı kurularak sanal ortamda bir araya gelinir.

Terapi süresi boyunca danışan uzman tarafından aynı geleneksek terapi yani yüz yüze terapi gibi sorunlarından, hayatından, istediği konulardan bahsederek bir destek alır. Terapi süresi bitince de yine terapist ile anlaşarak daha sonraki zamanlarda bir randevu daha oluşturulur. Teknoloji dünyasında yaşanan hızlı gelişmeler sayesinde artık bu yöntem sıklıkla başvurulan bir destek hizmetidir.

Online Terapi Etkili Mi?

Online terapi her zaman yüz yüze terapi gibi bir yararlılık sağlamayabilir ama artık teknolojinin hızla gelişmesi, internet ortamında yaşayan gelişmelerin birçok ortamlarda sanal hale gelmesi online terapi ile ilgili yapılan araştırmalarda yararlılık oranının giderek yükseldiği görülür. Teknolojik gelişmelerin sağlamış olduğu kolaylıklar her alanda insanların hayatını biraz daha iyi kılar.

Çevrimiçi terapiler sayesinde yoğun çalışma hayatı olanlar, trafik gibi sorunlarla terapi almaktan çekinenler, yaşadığı yerlerde terapistlere ulaşamayanlar, dil sorunu nedeniyle yurt dışında terapi alamayanlar için Online terapi bir nimettir.  Online terapi yöntemi ile bu kişiler istedikleri yerlerden istedikleri zaman kendilerine destek alabilirler. Bu durum da online terapinin etkili olduğunu gösterir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Online Terapi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sağlıklı Yaşam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!