1. Haberler
  2. Sağlık Haberleri
  3. Rahim Filmi Nedir?

Rahim Filmi Nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rahim Filmi Nedir?

HSG jinekolojide rahim problemlerini belirlemek amacıyla kullanılan bir testtir. Yapılan rahim filmi testi ile Rahmi içi ayrıntılı bir şekilde görüntülenir, kanalların yapısal ve işlevsel özellikleri incelenir. Kısırlık değerlendirmesinde ve yapılan düşükler sonucunda istenen bu test teknolojik özelliklere sahip modern cihazlar yardımıyla yapılır. Tüplerde görülen tıkanıklık ve yapışıklık, rahim anomalisi, gelişim kusurları çekilmem filmlerle belirlenir. Rahim filmi için öncelikle adet kanamasının bitmesi beklenir. Kanama bittikten sonra filmin çekilmesi elde edilen sonuçların güvenirliği açısından önemlidir.

Açık Emar Nedir?

İleri teknolojik özelliklere sahip olan açık emar cihazları hastaların konforunu ön planda tutan görüntüleme cihazlarıdır. Vücudun her bir bölgesini detaylı bir şekilde inceleyen ve tarayan bu cihaz içerisinde hiçbir zararlı ışın barındırmaz.

Açık emarın her tarafı açık olduğu için kapalı alan fobisi bulunan kişiler için oldukça kullanışlı cihazlardır. Ayrıca aşırı kilolu kişiler, hamileler, bebekler için de son derece ideal olan bu cihaz yardımıyla vücudun istenilen bölgesinden ayrıntılı görüntü alınır. Radyo frekans dalgaları sayesinde net görüntüler elde edilir.

Rahim Filmi Nedir?

Günümüzde kullanılan emar cihazları içerisinde radyasyon ve X ışını bulunmaz. Alınmak istenen görüntüler 15-20 dakika içerisinde alınır Ve raporlar halinde hazırlanan görüntüler Uzman doktora gönderilir. Açık emar cihazları sayesinde hastalıkları tanımlamak oldukça kolaydır. Erken tanı ve teşhis hayat kurtaracağından dolayı doğru tedavi yöntemleri ile hastalara müdahale edilmelidir.

Açık Emar Fiyatları

Yaşanılan rahatsızlığı belirlemek amacıyla manyetik rezonans cihazları önemli bir role sahiptir. Açık emar fiyatları tercih edilen hastanenin fiyat politikası ile bağlantılıdır. Devlet hastanelerinde kullanılan bu cihazlarda sıra bulmak zor olacağından dolayı pek çok hasta özel hastaneye gitmeyi tercih eder. Açık emar fiyatları üzerinde görüntünün alınacağı bölge sayısı da etkili olmaktadır. Bazı hastalarda uygulama sırasında kullanılan ilaçların özelliği de fiyatlar üzerinde etkili olmaktadır. Damardan verilen bu ilaç sayesinde daha net görüntüler elde edilir.

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi kadın hastalıkları ya da radyoloji uzmanları tarafından çekilir. Sedye üzerine uzanan hasta jinekolojik muayene pozisyonunu alır. Bu sırada vajinaya yerleştirilen alet yardımıyla kontrast adı verilen madde rahime gönderilir. Bu madde basınçlı bir şekilde gönderildiği için tıkalı bulunan tüpler açılır. Verilen ilacın rahim içerisinde ilerlemesi ile beraber monitör yardımıyla görüntüler alınır. Rahim filmi fiyatları sayesinde rahmin içyapısı, kanalların açık yâda kapalı olması ve diğer problemler net bir şekilde değerlendirilir.

Rahim Filmi Kullanım Alanları

HSG genelde hamile kalamama ve kısırlık gibi araştırmalarda istenir. Yapılan incelemeler sonucunda kişinin hamile kalmasına engel olan problemler belirlenir. Rahim filmi tüp bebek tedavisi işlemine başlayacak olan kadınlarda tedavi öncesinde rahmin durumunu belirlemek amacıyla istenir.

Rahim Filmi Nedir?

Var olan sorunlar HSG ile tespit edilerek uygun tedavi yöntemlerine geçilir ve embriyonun rahim de tutunması sağlanır. Yapılan düşük ve kürtajdan sonrasında rahim içerisinde tıkanıklık ya da ve yapışıklık durumlarını tespit etmek amacıyla da HSG çekilir. Rahim ameliyatı sonrası rahmin yapısal durumunu incelemek ve miyom gibi hastalıklarda da rahim filmi tercih edilir.

Rahim Fiyatları

Kadın hastalıklarının tanılanmasında kullanılan rahim filmi var olan sorunları aydınlığa kavuşturmak amacıyla çekilir. Rahim filmi fiyatları gidilen hastanenin durumuna bağlı olarak değişir. Bu işlem devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilirken özel hastanelerde ücretlidir. Bu nedenle rahim filmi çektirmek isteyenler öncelikle rahim filmi fiyatları hakkında bilgi alması gerekir. Fiyatlar üzerinde gidilen hastanenin bulunduğu şehir, tercih edilen doktorun deneyimi, kullanılan ilaçların özellikleri etkili olmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Rahim Filmi Nedir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sağlıklı Yaşam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!