Miyomların Neden Olduğu Sağlık Sorunları Nelerdir?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Miyom kadınlarda sıklıkla görülen rahatsızlıklar arasında yer alır. Miyomlar kadınların rahimlerinde bulunan kas tabakalarında ortaya çıkan iyi huylu tümörlerdir. Kadınlarda miyom görülme yaş aralığı ise 30-40 yaşlarıdır. Özellikle menopoz sonrası tehlikeli olmaları mümkündür. İyi huylu olarak bilinmelerine rağmen tedavilerinin zamanında yapılmadığı takdirde kadınlarda önemli rahatsızların ortaya çıkmasına neden olurlar.

Miyom Belirtileri

Kadınların bilmeleri ve rahatsızlığı yaşamaları durumunda önlem almaları gereken konulardır. Miyomların neden olduğu sağlık sorunları arasında şunlar vardır;

  • Düşük
  • Kabızlık
  • Adet kanamasında fazlalık
  • Karında şişme
  • Kısırlık
  • İdrara sık çıkma Anemi

Bu sorunları yaşamak istemeyenlerin miyom belirtileriyle (ağrılı adet kanaması, cinsel birleşmede ağrı ve sırt ağrısı) karşılaşmaları durumunda doktora başvurmaları gerekir.

Miyoma Bağlı Düşük Olayları

Kadınların rahimlerinde görülen miyomlar düşüğe neden olabilirler. Çünkü hamilelik döneminde kadınlarda östrojen hormonu salgısı yükselir ve buna bağlı olarak miyomlar daha hızlı bir şekilde büyüyebilirler. Miyomların büyümesi sonucunda da hamilelikte düşükler ortaya çıkar. Bu nedenle hamile kadınların veya hamilelik planı olan kişilerin miyom rahatsızlığına karşı gerekli önlemleri alması ve tedavilerini olmaları gerekir.

Miyoma Bağlı Kabızlık

Miyom kaynaklı sağlık sorunlarından birisi de kabızlıktır. Miyomlar bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına neden olabilirler. Bunun sonucunda da daha önce kabızlık sorunu olmayan kişiler kabız olarak sıkıntı yaşayabilirler. Dışkının sertleşmesi veya hiç yapılamaması gibi sorunlar yaşayabilirler.

Miyoma Bağlı Adet Kanaması Fazlalığı

Rahimde ortaya çıkan miyomlar kadınlarda adet kanamasının normalden daha fazla olmasına neden olur. Bu kanamaya bağlı olarak kadınlar adet sancıları çekebilirler ve kanamanın fazla olması yaşam standartlarının bozulmasına neden olur. Ayrıca miyom nedeniyle aylık adet kanamaları dışında ara kanamaların yaşanması da mümkündür.

Miyoma Bağlı Karında Şişme

Miyom rahatsızlığı yaşayan kadınlarda kilo dışında karında şişme görülür. Bu şişkinlik kadınların fazla kilolu veya hamile gibi algılanmasına neden olur. Şişkinliğin sebebi rahimde bulunan miyomun gereğinden fazla büyüme yaşamış olmasıdır. Bu büyüme nedeniyle kadınların sağlıkları ciddi risk altına girebilir.

Miyoma Bağlı Kısırlık Sorunu

Kısırlık miyom rahatsızlığı yaşayan kadınlarda görülen olumsuz durumlardan birisidir. Miyomların büyüklüğü ve rahmi etkilemesi nedeniyle hamile kalmak isteyen kişiler hamile kalamayabilirler. Bunun sonucunda kısırlık ve çocuk sahibi olamama gibi durumlar yaşanabilir. Bunun için doktorların miyom rahatsızlığı için uyguladıkları tedavilerin kişilerde uygulanması ve istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasının önlenmesi gerekir.

Miyom Nedeniyle Sık İdrara Çıkma

Miyom nedeniyle ortaya çıkan sağlık problemleri arasında sık idrara çıkmak ta vardır. Bu sorun miyomun rahmin ön duvarında bulunmasıyla ortaya çıkar. Rahmin ön duvarında yer alan miyom idrar yollarına ve idrar torbasına baskı yapmaya başlar. Bu baskı nedeniyle de kadınlar sıklıkla tuvalete çıkmaya ve idrar yapmaya başlarlar.

Miyoma Bağlı Anemi

Rahimde yer alan iyi huylu tümörler olan miyomlar kadınlarda adet kanamasının sık ve fazla olmasına neden olurlar. Adet kanamasının sıkça yaşanması kişide anemi sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Bunun sonucunda da kansız kalan kadınlar farklı rahatsızlıklar yaşamaya başlarlar. Kansızlığa bağlı olarak halsizlik ve aşırı yorgunluk belirtileri gösterebilirler.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Miyomların Neden Olduğu Sağlık Sorunları Nelerdir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sağlıklı Yaşam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!